Ideą stowarzyszenia jest promowanie tego co wniosła do naszego życia pasja jazdy na deskorolce. Wspólna inicjatywa i podejmowane działania wyzwalają w nas pozytywne emocje, poczucie samorealizacji oraz dają możliwość poznawania nowych ludzi.
W zgranym zespole, wspólnymi siłami organizujemy imprezy sportowo-kulturowe, wystawy, prowadzimy warsztaty i angażujemy się w akcje charytatywne. Nie prowadzimy działalności gospodarczej, a środki pozyskujemy ze składek członkowskich, z pomocy Urzędu Miejskiego w Katowicach oraz dzięki uprzejmości sponsorów.
Pomnik Trudu Górniczego – PTG – wybudowany w 1986 roku przez włodarzy okręgu Katowickiego był częstym miejscem spotkań górników oraz dygnitarzy. Duży granitowy plac mieścił sporo ludzi podczas corocznych obchodów świąta górników. Niemniej jednak przemiany polityczne w kraju z końca lat 80-tych sprawiły, iż o hucznych zgromadzeniach zapomniano, tak samo jak o samym miejscu, które stało puste na uboczu os. Paderewskiego na Dolinie Trzech Stawów.
PTG z początkiem lat 90-tych dostał „nowe życie”, a wszystko za sprawą lokalnych skejtów, którzy bardzo szybko odkryli ogromny potencjał do uprawiania skateboardingu jakie dawał Pomnik. Miejsce gromadziło coraz więcej osób jeżdżących na deskorolkach – prekursorów śląskiej sceny deskorolkowej.
Należeli do nich m.in.: Krzysiek „Kotas” Kotarba, braci Sołtysikowie (Sołtys i Spike), Łukasz Nowak oraz bracia Małodobrzy. Z czasem na pomniku zacząły powstawać przeszkody budowane przez skaterów – rurki czy różne przeszkody budowane z płyt granitowych.
Miejsce zaczęlo przyciągać ludzi z całego województwa czy nawet w późniejszym czasie z całej Polski. Pomnik stał się zdecydowanie jedną z kilku kultowych miejscówek na deskorolkowej mapie Polski.
Do Stowarzyszenia Skate PTG może należeć każdy, kto ma chęć do działania, pomysły które chciałby z nami realizować lub po prostu kocha życie i chętnie dzieli się swoją pasją.
Zwracamy się również do wszystkich instytucji, firm, organizacji i ludzi dobrej woli o wszelką pomoc, która przyczyni się do naszego rozwoju i popularyzacji radości z życia jaką dała nam wspólna pasja i jaką chcemy przekazywać innym.